2018-19 State Finals Print E-mail
state.competition3judges















State Finals Winning Classes



StateSchoolTeacher
Alabama       Vestavia Hills High School      Amy Maddox & Jane Schaefer
Alaska       West Valley High School      Amy Gallaway
Arizona       Hamilton High School      Abby Dupke
Arizona       Mountain View High School      Nancie Lindblom
Arkansas       Valley View High School      Jacob Lamberson
California       Amador Valley High School      Stacey Sklar
California       Foothill High School      Graham McBride
Colorado       Denver East High School      Matt Fulford
Colorado       Denver East High School      Susan McHugh
Connecticut       Trumbull High School      Katie Boland
Delaware       Smyrna High School      Lindsey Alexitch
District Of Columbia       H D Woodson Senior High School      Laura Fuchs
Florida       Miami Arts Studio at Zelda Glazer 6-12      Juan Del Rio
Florida       Miami Arts Studio at Zelda Glazer 6-12      Marta Salazar
Hawaii       Kahuku High & Intermediate School      Colleen Spring
Hawaii       Kahuku High & Intermediate School      Pam Palmer
Illinois       Maine South High School      Andrew Trenkle
Illinois       Maine South High School      Kevin Hansen
Indiana       Hamilton Southeastern High School      Janet Chandler
Kansas       Blue Valley Northwest High School      Ken Thomas
Kentucky       Highlands High School      Megan Boimann-Hennies
Louisiana       Haynes Academy for Advanced Studies      Chris Totaro
Maine       Marshwood High School      Matthew Sanzone
Maryland       Boonsboro High School      Ashley Vascik
Maryland       St Charles High School      Michael Colatruglio
Massachusetts       Easthampton High School      Kelley Brown
Massachusetts       Easthampton High School      Taylor Dadmun
Michigan       East Grand Rapids High School      Adam Horos
Minnesota       Cannon Falls High School      Heather Loeschke
Montana       Glacier High School      Beau Wright
Nebraska       Lincoln East High School      Kevin Rippe
Nevada       Reno High School      Richard Clark
New Jersey       East Brunswick High School      Alan Brodman
New Mexico       Cottonwood Classical Preparatory School      William Torres
New York       Half Hollow Hills High School East      David Pitman
North Carolina       Raleigh Charter High School      Shayne Klein
North Dakota       Century High School      Shannon Sorenson
Ohio       Findlay High School      Alvin Bell
Ohio       Findlay High School      Mark Dickman
Oregon       Lincoln High School      Patrick Magee-Jenks
Rhode Island       North Smithfield High School      Natalie O'Brien
South Carolina       Wando High School      Misty LeClerc
South Dakota       Spearfish High School      Patrick Gainey
Utah       Sky View High School      Andrea Thompson
Utah       Sky View High School      Michael Rigby
Virginia       Maggie L. Walker Governor's School for Government and International Studies      Samuel Ulmschneider
Washington       Tahoma High School      Gretchen Wulfing
West Virginia       Clay County High School      Philip Dobbins
Wisconsin       Wauwatosa West High School      Chad Mateske
Wyoming       Jackson Hole High School      James Rooks



Upcoming State Competitions
For more information, please contact the state coordinator.

StateDateLocation