2017 National Finals Awards Print E-mail

NATIONAL WINNER: 
Maggie L. Walker Governor’s School for Government and International Studies, Virginia
Teacher: Samuel Ulmschneider

SECOND PLACE:
Grant High School, Oregon
Teacher:  Jeremy Reinholt

THIRD PLACE:
Cathedral High School, Indiana
Teacher: Jill Baisinger

FOURTH PLACE:
Plainfield High School, Indiana (Wild Card)
Teacher: Chris Cavanaugh  

FIFTH PLACE:
Amador Valley High School, California
Teacher: Stacey Sklar 

SIXTH PLACE:
Douglas S Freeman High School, Virginia (Wild Card)
Teacher: Robert Peck

SEVENTH PLACE:
Denver East High School, Colorado
Teacher: Mark Thalhofer 

EIGHTH PLACE:
Vestavia Hills High School, Alabama
Teachers: Amy Maddox and Jane Schaefer

NINTH PLACE:
East Grand Rapids High School, Michigan
Teacher: Adam Horos

TENTH PLACE:
Maine South High School, Illinois
Teacher: Andrew Trenkle


WINNERS OF UNIT AWARDS
(BEST NON-FINALIST TEAM FOR EXPERTISE IN EACH UNIT OF COMPETITION)

UNIT 1 (The Philosophical and Historical Foundations of the American Political System):
Blackfoot High School, Idaho
Teacher: Holly Kartchner

UNIT 2 (How the Framers Created the Constitution):
Tahoma Senior High School, Washington
Teacher: Gretchen Wulfing

UNIT 3 (How Changes in the Constitution Have Furthered the Ideas in the Declaration of Independence):
Trumbull High School, Connecticut
Teacher: Katie Boland

UNIT 4 (How the Values and Principles Embodied in the Constitution Shaped American Institutions and Practices):
Hamilton High School, Arizona
Teacher: Jacob Harvey 

UNIT 5 (The Rights That the Bill of Rights Protects):
Sky View High School, Utah
Teacher: Michael Rigby 

UNIT 6 (Twenty-first Century Challenges to American Constitutional Democracy):
Incline High School, Nevada (Wild Card)
Teacher: Milton Hyams 


FREE ENTERPRISE AWARD
(Presented to the class with the highest score on Unit 1, Question 3)
Sponsored by the Bill of Rights Institute
Douglas S Freeman High School, Virginia (Wild Card)
Teacher: Robert Peck


WINNERS OF REGIONAL AWARDS
(BEST NON-FINALIST TEAM FROM EACH REGION)

Western States:
Arcadia High School, California (Wild Card)

Teacher: Megan Leahy 

Mountain/Plains States:
Sheridan High School, Wyoming
Teacher: Tyson Emborg  

Central States:
Wauwatosa West High School, Wisconsin
Teacher: Chad Mateske 

Southeastern States:
Raleigh Charter High School, North Carolina

Teacher: Shayne Klein 

Northeastern States:
East Brunswick High School, New Jersey (Wild Card)

Teacher: Alan Brodman